לימודי חינוך או לימודי פסיכולוגיה? מה יותר מתאים לכם?


פורסם בתאריך 10 באוגוסט 2015 – 10:08 | מאת חינוך ישראל

האם גם אתם מתקשים לבחור ולהחליט מה יותר מתאים לכם, לימודי חינוך או לימודי פסיכולוגיה? ובכן, מסתבר שאינכם לבד במערכה זו מכיוון שצעירים רבים מתלבטים ומתחבטים בעניין זה ובדיוק כמוכם גם הם מתקשים לקבל החלטה בנושא. למעשה, לימודי חינוך ולימודי פסיכולוגיה משיקים ודומים זה לזה במגוון נושאים ותחומים מאחר ושני מסלולי הלימוד עוסקים בבני אדם ובדרכים להבין אותם ולהתמודד עמם. חשוב לדעת כי לימודי פסיכולוגיה מתמקדים בחקר נפשו של האדם ומטרת הלימודים להעניק לבוגרים כלים להבנת בעיות התנהגותיות שונות ודרכים לחיזוי הופעת הבעיות וכלי מקצועיים להתמודדות עמן. לעומת זאת, לימודי חינוך נועדו להכשיר אנשי מקצוע כמו מורים ומדריכים למסגרות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות. במהלך הלימודים רוכשים ידע רב וכלים מעשיים כדי להבין תהליכים פסיכולוגיים וקוגניטיביים הקשורים לגילאי ילדים במסגרות החינוך השונות, החל מהגן, דרך בתי ספר יסודיים וכלה בתיכון.

מה ההבדל בין לימודי פסיכולוגיה ללימודי חינוך

למרות קווי הדמיון בין המסלולים השונים ללימודי חינוך ללימודי פסיכולוגיה קיימים פערים בין השניים עליהם יש לתת את הדעת. לימודי פסיכולוגיה נחשבים ליוקרתיים הרבה יותר בהשוואה ללימודי חינוך. בלימודי פסיכולוגיה רוכשים ידע תיאורטי מקיף ומעמיק מעולם הפסיכולוגיה הנחשב למרתק ולמורכב ביותר, בדיוק כמו מורכבות נפשו של האדם. במהלך הלימודים מכירים מושגי מפתח מעולם הפסיכולוגיה ומכירים לעומק את הכלים המדעיים אשר משמשים את הפסיכולוגים במהלך עבודתם. בלימודי חינוך רוכשים גם כלים וידע מעולם הפסיכולוגיה אך מטרת הלימודים הינה להכשיר אנשי מקצוע בתחומי החינוך השונים.

כדאי לדעת כי שני מסלולי הלימוד נמשכים בין שלוש לארבע שנים ובוגרי התואר האקדמי זוכים לתעודת B.A בפסיכולוגיה או B.Ed בחינוך. בעוד בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה יתקשו למצוא עבודה בתחום בוגרי התואר בחינוך יוכלו להשתלב במגוון משרות בתחומי החינוך השונים ובמסגרות פורמאליות או בלתי פורמאליות. עם זאת, רבים ממשיכים ללימודי תואר שני על מנת להתמקצע, לבחור מסלול ותחום התמחות מועדף וליהנות מקשת גדולה של אפשרויות מבחינת תעסוקה.

אגב, מאחר ולשני מסלולי הלימוד יש ביקוש גבוה ורבים תוהים מה יותר מתאים להם, לימודי חינוך או לימודי פסיכולוגיה, מומלץ לפנות לקבלת יעוץ ללימודים אקדמאים על מנת לעבור מבחני התאמה ומבדקים שונים כמו מבחנים פסיכולוגיים ושיחות עם אנשי מקצוע, וכך ניתן לדעת איזה מסלול לימודים מתאים לכם יותר.

מסלול דו חוגי ללימודי חינוך ופסיכולוגיה

כדאי לדעת כי כיום יש מספר אוניברסיטאות ומכללות בארץ המציעות מסלול לימודים דו חוגי משולב הכולל לימודי פסיכולוגיה ולימודי חינוך. מסלול דו חוגי מאפשר לכם לרכוש ידע בשני התחומים ובמהלך הלימודים לתואר ראשון תוכלו להבין מה מושך אתכם יותר, מה מתאים וקורץ לכם מבחינת עבודה בהמשך. בסיום התואר הראשון תוכלו להמשיך לתואר שני בחינוך או בפסיכולוגיה ולרכוש מקצוע משתלם ומעניין לחיים.

 

הוספת תגובה