תעודת הוראה

תוהים אודות חשיבותה של תעודת הוראה ומשמעותה? האם ניתן ללמד בבתי הספר מבלי להיות בעלי תעודת הוראה וכיצד ניתן לקבל תעודת הוראה? ומהן תוכניות הסבה לאקדמאים? המאמר שלפניכם ישפוך מעט אור על נושא תעודות ההוראה כך שבסופו תבינו את התנאים לקבלת התעודה המיוחלת.

מהי תעודת הוראה?

הדרך אל תעודת הוראה

תעודת הוראה היא תעודה המעידה על בעליה, כי הוסמך להוראה. תעודת הוראה מצורפת אל תואר ראשון בחינוך או במקצוע אקדמי אחר, ומציינת את תחום ההתמחות של בוגר לימודי הוראה. במהלך הלימודים עבור תעודת הוראה רוכשים הסטודנטים ידע מקצועי והכשרה מעשית בתחום ההתמחות בו בחרו, ורוכשים את הכלים והמיומנויות שיאפשרו להם לעסוק בחינוך.

תעודת הוראה היא תעודה הנדרשת על ידי משרד החינוך עבור מי שרוצים לעסוק בהוראה. על מנת לקבל את תעודת ההוראה המיוחלת, נדרשת שנת התמחות (סטאז') באחד מבתי הספר, בהם משתלבים המורים בעבודת ההוראה בשליש משרה (לפחות), תוך שהם מקבלים תמיכה מחונך הנמנה על צוות ההוראה של בית הספר. רק כאשר מסיים המורה החדש את ההתמחות בהצלחה, מוענק לו רישיון הוראה רשמי, והוא יכול להתחיל לעבוד כמורה מן המניין בבתי הספר.

מה כוללים הלימודים עבור תעודת הוראה?

לימודי תעודת הוראה הם מעשירים, תורמים להתפתחות האישית של כל סטודנט וסטודנט ומאפשרים לבוגריהם להיות בעלי הידע הנדרש על מנת לשלוט בהליכי הוראה ולמידה, בכלים לפיתוח ויישום גישות הוראה בתחום התמחותם, כמו גם מחקר חינוכי עדכני. לימודי תעודת הוראה הם בעלי מטרה מובהקת וברורה – להכשיר מדריכים מוסמכים, מוכשרים, בעלי ידע, כלים ומיומנויות. לפיכך, לימודי תעודת הוראה הם לימודים רחבי היקף ורב תחומיים, הכוללים הקניית ידע בתחומים רבים.

לימודי תעודת הוראה כוללים שיעורי מבוא ושיעורי התמחות בתחום הוראת המקצוע שבחר הסטודנט, זאת בהיקף שנקבע על פי דרישת המסלול. באופן כללי, הרי שתוכנית הלימודים עבור תעודת הוראה כוללת מגוון תחומים דוגמת פילוסופיה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה, שיטות מחקר במדעי החברה, שיטות אבחון והערכה, סדנאות בהוראה ובהנחיה, פיתוח חומרי לימוד כמו גם קורסי בחירה בנושאים נוספים. במסגרת לימודי תעודת הוראה זוכים הסטודנטים לכלים יישומיים המתאימים גם למסגרות נוספות של הוראה והדרכה דוגמת הנחיית פרויקטים, השתלבות בהדרכה בארגונים, וכן לימוד בבתי ספר השייכים לזרמים שונים (דוגמת בתי ספר אלטרנטיביים).

לימודי תעודת הוראה כוללים גם התנסות מעשית

המעוניינים לקבל תעודת הוראה זוכים גם להתנסות פעילה כמורים בבתי הספר. במסגרת ההתנסות המעשית של לימודי תעודת הוראה, נדרשים הסטודנטים לצפות בשיעורים, להתנסות בהוראה בפועל ולהשתתף בפעילויות בית ספריות נוספות בהנחיית המורה החונך. שעות הצפייה והלימוד משתנות בין כל סטודנט ותלויות במסלול ההתמחות שבחר בלימודי תעודת הוראה. ישנם מקרים בהם מרכזי ההתנסות המעשית מחליטים לקצר את שנת ההתמחות, כאשר מדובר במי שהם מורים בפועל ונדרשים לקבל תעודת הוראה על מנת להיות בעלי תעודה רשמית.

תעודת הוראה לאקדמאים – צעד נוסף לשיפור מערכת החינוך בישראל

בשנים האחרונות ישנה תנועה רבה יותר ויותר של אקדמאים בעלי תואר ראשון אל מערכת החינוך מתוך רצון ומוטיבציה אמיתית להשתלב בה כמורים מן המניין. על מנת לעשות כן, נדרשים האקדמאים לתעודת הוראה, ולשם כך הם נדרשים לעבור הסבה מקצועית. תוכנית הסבת אקדמאים מאפשרת קבלת תעודת הוראה על מנת לשמש כמורים בבתי הספר היסודיים, העל יסודיים והחינוך הבלתי פורמאלי. תעודת הוראה מוענקת לאקדמאים בתחומים הבאים – תעודת הוראה לגיל הרך, תעודת הוראה לבתי הספר היסודיים (בהתמחות במקצועות דוגמת מקרא, לשון, אומנות, אנגלית, חינוך מתמטי ומדעים), תעודת הוראה לבתי הספר העל יסודיים (בהתמחות בנושאים דוגמת לימודי ארץ ישראל, פסיכולוגיה, אנגלית, מקרא, תקשורת, ביולוגיה, מתמטיקה, פיזיקה, ספרות ורבים אחרים), כמו גם תעודת הוראה למורים בחינוך המיוחד (הדורשת הכשרה נוספת).