לימודי קולנוע

לימודי קולנוע מיועדים לאנשים יצירתיים, אומנותיים, מקוריים – שנושמים קולנוע בכל הווייתם, נרגשים אל מול תחום העשייה הקולנועית ורואים עצמם משתלבים בתחום זה כמקצוענים מן השורה. לימודי קולנוע מאפשרים לסטודנטים לקום בכל בוקר מחדש ללימודים שמרגשים אותם, שתורמים להם, שהם מרגישים מחויבים אליהם, כי אין ספק שמאבני היסוד של לימודים גבוהים הם ללמוד משהו שאוהבים באמת.

מה כוללים לימודי קולנוע ?

הקולנוע החל להתפתח בתחילת המאה שעברה, ואין ספק כי מדובר באחד התחומים שעיצבו בצורה משמעותית את ההיסטוריה, התרבות והיומיום של כולנו. הקולנוע הוא מוצר מופלא שמשמעויות רבות לו, כך שסטודנטים הלומדים לימודי קולנוע זוכים להתחכך בו מדי יום ולחתור להבנה עמוקה שלו. אין ספק, כי לימודי קולנוע כוללים מפגש עם יצירה על כל רבדיה, עם טכנולוגיה מתקדמת ותעשיה עתירת ידע, כך שקל לסטודנטים אלה לדמיין כיצד יום אחד ייקחו חלק בתעשייה זו ויהפכו למקצוענים מן המניין העובדים בקולנוע מדי יום ביומו.

במהלך לימודי קולנוע נחשפים הסטודנטים לתכנים ותחומים רבים:

  1. ההיסטוריה של הקולנוע מראשית ימיו ועד ימינו.
  2. מיקומו התרבותי של הקולנוע – כיצד התרבות משפיעה על התכנים המועלים בקולנוע, וכיצד הקולנוע חותר ומשנה את ההוויה התרבותית ?
  3. משמעויות כלכליות וחברתיות של העשייה הקולנועית, מיהם הכוחות הכלכליים המניעים את תעשיית הקולנוע ברחבי העולם ?
  4. לימודי קולנוע כוללים גם לימודי טכנולוגיה והנושאים הטכניים הנדרשים להבנת אופן הפקתו של סרט.
  5. וכמובן – לימודי קולנוע כוללים הבנה מעמיקה של כל תחומי העיסוק הקשורים לתעשייה – הפקה, תסריטאות, צילום, איפור, בניית תפאורה, בימוי, סאונד וכו'.

על החלק המעשי של לימודי קולנוע

לימודי קולנוע, מתוקף היותם יצירתיים ומיועדים לחובבי האומנות והיצירה כוללים בתוכם עבודה מעשית רבה. אחת לשנה נדרשים התלמידים להפקת סרט קולנוע כפרויקט שנתי ובמהלך השנה הרביעית עוסקים התלמידים בהפקת סרט מסכם של לימודי קולנוע כולם.

סרטי הקולנוע של סטודנטים בתחום לימודי קולנוע מייצגים פעמים רבות את מוסדות הלימוד במגוון תערוכות ואירוע קולנוע בעולם. בצורה זו יכולים סטודנטים של לימודי קולנוע לזכות בקבלת ביקורת מקצועית אודות עבודתם, ולזכות בתחושת הגאווה לנוכח הצלחות ראשונות אלה.

במהלך לימודי קולנוע פוגשים הסטודנטים מגוון בעלי מקצוע מתחום זה ונחשפים לאופן העיסוק היומיומי שלהם. אין ספק, כי למפגשים אלה ישנו פן נוסף בזכות יצירת קשרים ראשונים של הסטודנטים עם בעלי מקצוע בתחום, קשרים שיכולים להוות זרז משמעותי להשתלבות של סטודנטים אלה בתחומי העשייה הקולנועית בארץ ובעולם.

כיצד בוחרים הסטודנטים את תחומי ההתמחות שלהם בעת לימודי קולנוע ?

כבר בשנה הראשונה נדרשים הסטודנטים של לימודי קולנוע לבחור את תחומי ההתמחות שלהם ואין ספק כי מדובר בבחירה לא קלה. עם זאת, בזכות התנסויות אותם עוברים הסטודנטים בעת לימודי תעודה לקולנוע הם נחשפים לתכנים רבים, פוגשים בעלי מקצוע מהתחום, ומשתמשים גם בנטיות ליבם על מנת להבין מהו התחום המושך אותם ביותר. עם זאת, גם לאחר שבחרו הסטודנטים את תחום ההתמחות שלהם בעת לימודי קולנוע, הם ממשיכים ללמוד נושאים המשויכים לתחומים אחרים, מתנסים בנושאים נוספים ועובדים בשיתוף פעולה מלא בינם לבין עצמם, בעת הפקות הסרטים הנדרשות במהלך לימודי קולנוע לתואר מלא.

אין ספק, כי במהלך לימודי תעודה בקולנוע זוכים הסטודנטים לחופש יצירתי, זאת על מנת לטפח את חופש הדיבור של הסטודנטים ואת יכולת הביטוי העצמית שלהם. לימודי קולנוע הם ללא ספק חוויה מיוחדת וללא ספק אחת כזו ששכרה בצידה.