לימודי אנגלית

השפה האנגלית היא מהמקצועות החשובים ביותר, המלווים את הלומדים לאורך כל ימי חייהם ולא בכדי מהווה השפה האנגלית חלק אינטגראלי מתוכנית הלימודים של בתי הספר בכל הכיתות כמעט. עם זאת, יש לזכור כי לימודי אנגלית נדרשים להתבצע על פי כללי ההטמעה של שפה חדשה תוך שימוש בדרכים יצירתיות ומקוריות, זאת על מנת להנחיל את עקרונות השפה למי שאינם דוברים אותה. חיזוק אוצר מילים באנגלית מאפשר הכשרתם של מורים לאנגלית שיהיו בעלי כל הכישורים הנדרשים ללימוד השפה כמו גם בעלי הרגישות, היצירתיות והחוכמה לבנות אצל תלמידיהם את אהבת המקצוע ולהנחיל להם את הביטחון הנדרש לשימוש בשפה.

מהן המטרות של לימודי אנגלית למורים ?

מטרתם של לימודי אנגלית היא הכשרת מורים לאנגלית, שילוו את תלמידי בתי הספר היסודיים, החטיבות והתיכונים. לימודי אנגלית הם התמודדות עם שפה חדשה ומורכבת, לפיכך נועדו לימודי אנגלית להקנות לסטודנטים הן את הידע המעמיק והשלם של השפה והן את הכלים הנדרשים להוראת השפה האנגלית.

לימודי אנגלית והכשרת מורים לאנגלית נועדה גם לאפשר להם לעבוד עם אוכלוסיות מיוחדות, דוגמת תלמידי הגנים וכן ליקויי למידה ותלמידי החינוך המיוחד, שעבורם לימודי אנגלית נדרשים להתבצע בדרך שונה מהמקובלת וללא ספק דורשת כלים אחרים לגמרי.

לימודי אנגלית והכשרת מורים לאנגלית – מה כוללת התוכנית ?

תוכנית לימודי אנגלית נועדה להכשיר את הסטודנטים בראש ובראשונה כמורים, וכן להנחיל להם את הידע הנדרש בשפה האנגלית אותו ידרשו ללמד את תלמידיהם. בין השאר כוללים לימודי אנגלית:

  1. לימודים דידקטיים ופדגוגיים, המוכוונים אל לימודי אנגלית בבתי הספר, הוראת אנגלית כשפה זרה.
  2. יצירת מיומנויות לחינוך והוראה, מתן כלים להעברת השפה האנגלית לתלמידים.
  3. לימודי אנגלית בתחום ההבעה בעל פה וההבעה בכתב.
  4. ספרות אנגלית (מבוגרים וילדים), תרבות אנגלית ואמריקאית.
  5. בלשנות – דגש על למידת העקרונות הלשוניים של השפה, רכישת השפה, הבנת הקשרי השפה אל העולם התרבותי ואת אפיקי ההתפתחות של השפה האנגלית ושל לימודי אנגלית הנדרשים גם הם להתאמה לעולם שסביב.

מיהם קהל המטרה של לימודי אנגלית ?

לימודי אנגלית מיועדים לכל מי שרוצה לעסוק בהוראת השפה. לימודי אנגלית מתאימים למי שאנגלית היא שפת האם שלו או למי שמעוניין להתמקצע בתחום. הכשרת מורים לאנגלית מתאימה גם לבוגרי תואר בספרות אנגלית או כל תואר אחר מאוניברסיטה מוכרת, ומבקשים לבצע הסבת אקדמאים על מנת לשמש כמורים לתלמידי כל הכיתות.

על החשיבות של התנסות מעשית במהלך לימודי אנגלית

ידוע כבר שפעמים רבות המרחק הוא רב בין למידה תיאורטית בכיתה ובין עבודה מעשית בשטח, לפיכך לימודי אנגלית כוללים התנסות של לימודי אנגלית מעשיים בשטח. במהלך התנסויות אלה, פוגשים הסטודנטים כיתות של תלמידים בגילאים שונים, צופים באופן לימודי אנגלית בכיתות אלה המבוצעים על ידי מורים מנוסים ומתנסים בעצמם בעמידה מול כיתה. באמצעות התנסויות אלה זוכים הסטודנטים לקשר בין החומר התיאורטי אותו הם פוגשים במסגרת לימודי אנגלית, ובין הכלים שהם נדרשים להם בשטח ולומדים כיצד לתעל את ההתנסויות שנחשפו אליהם גם אל מול התלמידים שמולם.

ומה בסיומם של לימודי אנגלית ?

בסיומם של לימודי אנגלית מקבל כל בוגר תעודת הוראה המאפשרת לו לעבוד לעסוק בתחום לימודי אנגלית כמורה, בכל כיתות בתי הספר היסודי, החטיבות והכיתות. בהמשך, יכולים מורים לאנגלית לעבוד כרכזי שפה בבתי הספר, להשתלב בפיתוח תוכניות לימודיות של השפה האנגלית, ואף להמשיך אל לימודי אנגלית מתקדמים בתארים שניים במוסדות הלימוד השונים.