הסבת אקדמאים

הסבת אקדמאים

תחום הסבת אקדמאים להוראה צובר תאוצה משמעותית בשנים האחרונות, בעיקר לנוכח הקריאה של מערכת החינוך לאקדמאים להצטרף לשורותיה ולנוכח העובדה שכיום יותר מתמיד, זקוק החינוך בארץ לאנשי מקצוע טובים המגיעים לתחום לא כברירת מחדל, כי אם מתוך חזון ורצון אמיתי בהגשמה עצמית. הסבת אקדמאים מתאימה לפיכך לכל מי שרואה עצמו מוביל, מדריך ומנחה מתוך רצון לחולל שינוי אמיתי ולהשפיע בדרך האפקטיבית ביותר על ילדים ובני נוער בישראל.

כל הסיבות לעבור הסבת אקדמאים

אם בעבר מי שפנו ללימודי הסבת אקדמאים היו אלה שלא הצליחו למצוא עבודה בתחום הלימודים שלהם, הרי שכיום הבוחרים בלימודי הסבת אקדמאים הם דווקא מי שרואים משמעות רבה בעבודה כמורים בישראל. התפיסה של מקצוע ההוראה כיום היא כי מדובר במקצוע רב אתגרים, המאפשר מעורבות עמוקה של מורים בחיי תלמידיהם ויכולת השפעה משמעותית עליהם. הסבת אקדמאים היא למעשה תוכנית המאפשרת פיתוח מורים וגננות המתמקדים בצד היצירתי של החינוך, המחויבים לעבודתם ובעלי יכולת ליצור ולתכנן תוכניות לימוד מעניינות ומושכות. באמצעות הסבת אקדמאים הנעשית באופן אישי לכל סטודנט, יכול כל אחד להבין כיצד יוכל למצוא את מקומו במערכת החינוך בצורה הטובה ביותר, וכיצד יוכל למקסם את יכולותיו על מנת להשפיע ולהוביל באופן המיטבי.

מהו תהליך הסבת אקדמאים ?

הסבת אקדמאים מיועדת למסיימי תואר ראשון המבקשים לקבל תעודת הוראה, על מנת לעבוד כמורים ומחנכים. הסבת אקדמאים הם למעשה לימודי השלמה למי שמבקשים להיות מורים של תחום ההתמחות אותו למדו ולהרחיב את תחום ההסמכה שלהם.

חשוב לדעת, כי על מנת לקבל תעודת הוראה של משרד החינוך נדרשים הסטודנטים של הסבת אקדמאים לעבור התמחות (סטאז') בהוראת המקצוע אותו בחרו. במרבית המקרים, הסטאז' אינו מהווה חלק של תוכנית הלימודים עצמה, אולם ניתן לבצע אותו במוסד הלימודים שליווה את לימודיהם ובו התנסו בעבודה מעשית.

משך לימודי הסבת אקדמאים הוא כשנה, במהלכה נערכים הלימודים פעמיים בשבוע כלימודי בוקר או ערב. בסיום הלימודים זוכים הסטודנטים, כאמור, לקבל תעודת הוראה של משרד החינוך, איתה הם יכולים לשמש כמורים מן המניין בבתי הספר.

מה כוללים לימודי הסבת אקדמאים ?

הסבת אקדמאים משלבים לימודים תיאורטיים עם חלק מעשי נרחב ומשמעותי, המאפשר לסטודנטים להתנסות בעמידה מול כיתה ובהעברת חומר בצורה פרונטאלית. במהלך הסבת אקדמאים מתבקשים הסטודנטים לבחור את תחום ההתמחות שלהם. לדוגמא, הסטודנטים נדרשים לבחור האם הם מעוניינים לעבור הסבת אקדמאים להוראה לבית ספר יסודי, בתי ספר תיכוניים או הסבת אקדמאים לחינוך המיוחד וכן לבחור את תחום ההוראה בו יבקשו לעבוד – מתמטיקה, מחשבים, אנגלית, מדעים, ספרות, גיאוגרפיה, היסטוריה ועוד.

יתרונות נוספים שבתוכנית הסבת אקדמאים אישית

בעת שתוכנית הסבת אקדמאים מותאמת לכל סטודנט באופן אישי, הוא לומד בצורה הטובה ביותר כיצד לנצל את יכולותיו וההשכלה שרכש על מנת להשתלב באופן הטוב ביותר במערכת החינוך. הסבת אקדמאים אישית מאפשרת התנסות מודרכת לכל סטודנט בליווי אנשי מקצוע המכוונים אותו בצורה מושלמת ומאפשרים לו לרכוש את המיומנויות הממוקדות הנדרשות לו באופן אישי. הסבת אקדמאים אישית מתחשבת בציוני התואר של הסטודנט ובהשכלה שרכש, על מנת לכוון אותו למקצוע ההוראה המתאים לו ביותר, בין אם מדובר במקצוע בו התמקד בלימודי התואר הראשון או במקצוע בו הוא מבקש להשתלב (באחד ממקצועות המדעים למשל, במדעי החברה לסוגיהם ואף בלימודי ארץ ישראל).

הסבת אקדמאים המבוצעת באופן אישי מאפשרת לכל סטודנט לבנות בעצמו את תוכנית הלימודים שלו ולרכז את שעות הלימוד בצורה גמישה, כך שיוכל לסיים אותם בפרק הזמן הקצר ביותר ולצאת לעבודה כמורה ומחנך מן המניין.